Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Corning™ PYREX™ Low-Form Glass Weighing Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cylindrical, low-form glass bottle with hollow glass pennyhead stopper.
Corning™ PYREX™ Square Media/Solution Bottles and Caps
Require 13 to 20% less space than round bottles
| No. per Case | 10/Cs. |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ Easy Grip Disposable Polystyrene Sterile Bottles
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use as replacement receivers for Corning Disposable Sterile Filter Systems or as storage bottles. Corning™ Disposable Sterile Bottles are easy to grip and ideal for storage of media, buffers and other aqueous solutions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Includes | Orange HDPE plug seal |
| Product Type | Graduated Easy Grip Storage Bottle |
| Mouth | 4.5 cm |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 24 Case |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | Applications: Storage of media, buffers and other aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Low Particulate Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nalgene PETG Low Particulate Media Bottles are certified clean to USP <788> standards, making them an ideal solution for biological and pharmaceutical manufacturing.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation. |
| Product Type | Clean Container |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, European Pharmacopeia for Abnormal Toxicity and USP 661 physicochemical tests compliant. Manufactured in an ISO 14644-1 Class 7 cleanroom. Certified sterile (SAL 10-6), non-cytotoxic, non-pyrogenic, and non-hemolytic. |
| Low Particulate | USP <788> (Low particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Corning™ PYREXPLUS™ Media/Solution Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy-duty PYREXPLUS™ round bottles have a protective PVC coating to help prevent glass from shattering and reduces spills
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | GL 45 |
| Mouth | Wide |
| No. per Case | 4/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Green |
| No. per Pack | 4/Pk. |
| Coating | Pyrexplus |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ PET Storage Bottles, Octagonal, Sterile
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Manufactured with polyethylene terephthalate (PET) for a lightweight, break resistant and crystal clear product. Corning™ PET Storage Bottles, Octagonal are ideal for storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solutions.
| Shape | Octagonal |
|---|---|
| Neck Finish | 34.7 mm |
| Color | Natural |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Certifications/Compliance | USP Class VI |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solution |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PC Platinum Certified Clean™ Biotainer™ Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ PC Platinum Certified Clean™ Biotainer™ Bottles are certified and lot-to-lot tested to contain less than 1/3 the particulates allowable according to USP <788> to limit potential particulate contamination.
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Silicone |
| Material | Polycarbonate |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 100°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Corning™ Sterile Graduated PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap, Pre-Assembled
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Corning™ Octagonal PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap are designed for secure storage of tissue culture media, sera, buffers, and other aqueous solutions
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Octagonal |
| Closure Size | 34.7 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer Neck | 1.4 in. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solutions |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Storage Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Wrapped Tray |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 34.7 mm |
DWK Life Sciences DURAN™ YOUTILITY Laboratory Bottles GL45
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Help to make laboratory work easier, safer, more economical and fun
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles With PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
DWK Life Sciences DURAN™ YOUTILITY Pour Ring GL 45
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pouring ring permits clean, drop-free use.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Vacuum Chamber
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the risk of implosion or shattering at full vacuum with these vacuum chambers. Useful as a controlled environment for degassing operations and freeze drying, vacuum chambers are available with transparent PC or amber PEI bell jar.
| Type | Vacuum Chamber |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Nalgene™ Vacuum Chambers |
| No. per Pack | 1 |